Previous
Next
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5

Endodoncja

Czym zajmuje się endodoncja?

Endodoncja to dział stomatologii zajmujący się leczeniem chorób miazgi zęba oraz tkanek okołowierzchołkowych. Miazga zęba to bogato unaczyniona i unerwiona tkanka wypełniająca jamę zęba – komorę i kanały. Zaopatrzona w gęstą sieć naczyń krwionośnych spełnia przede wszystkim funkcję odżywczą i czuciową. Wszelkie, niezbędne składniki odżywcze dopływają do miazgi z kości, z którą łączy się za pomocą tkanek okołowierzchołkowych. Podstawową metodą leczenia w endodoncji jest leczenie kanałowe.

Na czym polega leczenie kanałowe (endodontyczne) ?

Leczenie kanałowe zaleca się m.in. wskutek:

- stanów zapalnych lub martwicy miazgi,

- bardzo rozległej próchnicy,

- złamania lub zwichnięcia zęba,

- wskazań protetycznych, np. przed wykonaniem mostu lub korony.

Leczenie kanałowe polega na niezwykle dokładnym usunięciu zainfekowanej miazgi poprzez mechaniczne i chemiczne opracowanie kanałów zęba. W trakcie opracowywania mechanicznego usuwa się jak największą ilość zainfekowanej miazgi i nadaje się kanałom stożkowaty kształt. W przypadku opracowywania chemicznego, kanał przepłukuje się i dezynfekuje odpowiednimi środkami chemicznymi, co usuwa pozostałe bakterie, toksyny, związki organiczne i nieorganiczne. Tak oczyszczone kanały zostają szczelnie wypełnione właściwym materiałem – najczęściej biokompatybilną gutaperką. Końcowym etapem leczenia endodontycznego jest wypełnienie zęba materiałami kompozytowymi.

Nieleczona próchnica może być bezpośrednią przyczyną stanu zapalnego miazgi, ale nie zawsze – czasami, mimo braku bólu, dochodzi do infekcji bakteryjnej, która również wymaga leczenia endodontycznego. Stan zapalny miazgi może również doprowadzić to infekcji tkanek okołowierzchołkowych, co jest wynikiem działania bakterii i ich toksyn w kanałach korzeniowych zęba.

Wszystko to może przejawiać się silnym bólem, powstaniem ropnia lub przetoki, ale infekcyjne zmiany w miazdze zęba mogą przebiegać także bezobjawowo. Dlatego też przed każdym leczeniem endodontycznym niezbędne jest wykonanie zdjęcia radiologicznego, które pozwala właściwie ocenić zmiany i podjąć właściwe metody leczenia.

Mikroskop i endometr w leczeniu kanałowym

Tak, jak w innych dziedzinach stomatologii, również w endodoncji niezmiernie ważną rolę odgrywają nowoczesne urządzenia. Jeśli istnieją jakiekolwiek przesłanki ku temu, że problemem pacjenta jest infekcja miazgi zęba, już na początku wykonujemy właściwe zdjęcie radiologiczne. Na tej podstawie decydujemy o dalszym leczeniu kanałowym. W endodoncji niezmiernie ważna jest precyzja – kanały zębowe o wielkości ułamka milimetra, muszą być oczyszczone nad wyraz dokładnie, gdyż jakakolwiek pomyłka może pogłębić problem na długie miesiące, a nawet lata. To, że czegoś nie widać, nie oznacza, że czegoś nie ma, dlatego też pracę stomatologów usprawnia mikroskop – nieodłączne narzędzie wszystkich dobrych endodontów. Mikroskop powiększa i oświetla leczoną powierzchnię, dzięki czemu stomatolog może niejako zajrzeć do kanałów, by dokonać właściwej oceny (czy kanał został dokładnie oczyszczony, czy istnieją jakieś przeszkody, itp.). Innym, ważnym urządzeniem, które powinno stać się atrybutem endodonty jest endometr – przyrząd, który służy do precyzyjnego pomiaru kanału korzeniowego.

Praca endodontów w EKSTRADENT opiera się nie tylko na stomatologicznej wiedzy i pozyskanym przez lata doświadczeniu, ale także na wykorzystaniu najlepszego sprzętu w postaci mikroskopu i endometru. W EKSTRADENT dysponujemy mikroskopem marki Carls Zass oraz endometrem Morita, które obok pomiaru kanałów jest również narzędziem do ich opracowywania. Oba te urządzenia są efektywnie wykorzystywane w trakcie leczenia kanałowego, dzięki czemu macie Państwo pewność najbardziej optymalnych rozwiązań.  

Wybielanie

Uśmiechaj się i wywołuj uśmiech zachwytu na twarzy wszystkich!

Zdrowe zęby, ale również olśniewający, biały uśmiech to wizytówka każdego z nas. Dlatego też, w klinice EKSTRADENT, obok pełnej gamy zabiegów stomatologicznych zapewniających zdrowe zęby, oferujemy również wybielanie zębów, zabieg dla Państwa pięknego uśmiechu. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom pacjentów stosujemy w naszych gabinetach znaną i cenioną metodę Beyond – niezwykle efektywną i całkowicie bezpieczną.

Pijesz kawę, herbatę, dużo kolorowych napojów, a może palisz papierosy? Zmagasz się z nieestetycznymi przebarwieniami lub po prostu nie jesteś zadowolony z bieli swojego uśmiechu? Wybielanie zębów za pomocą urządzenia Beyond to najlepsze rozwiązanie Twoich problemów, dzięki któremu Twój śnieżnobiały uśmiech zachwyci wszystkich, a Ty poczujesz się pewniej i bardziej komfortowo każdego dnia i w każdym momencie.

Na czym polega wybielanie zębów metodą Beyond?

W trakcie jednorazowego zabiegu Beyond, na zęby pacjenta zostaje nałożony specjalny żel wybielający, zawierający m.in. nadtlenek wodoru, a następnie żel aktywowany jest światłem z akceleratora. Światło akceleratora o odpowiedniej długości fali, przyśpiesza przechodzenie żelu przez szkliwo do zębiny. Zwiększa się także częstotliwość rozbijania nadtlenku wodoru, przez co wybielanie zębów jest jeszcze szybsze. W strukturze zęba dochodzi do stopniowego procesu utleniania, co likwiduje przebarwienia, a efektem końcowym są lśniące i białe zęby.

Po zabiegu na 48 godzin należy odstawić kawę, herbatę oraz inne napoje i potrawy, które mogą odbarwiać zęby. Dla dłuższego utrzymywania się właściwego efektu, zaleca się szczotkować zęby pastą wybielającą.

Wybielanie zębów Beyond – kilka kroków do pięknego uśmiechu

 1. Przed zabiegiem, za pomocą specjalnego wzornika ocenimy aktualny kolor Twoich zębów.

 2. W trakcie zabiegu nasi pacjenci są proszeni o nałożenie okularów ochronnych oraz maseczki na skórę w okolicach ust.

 3. Dziąsła zostają zabezpieczone specjalną żywicą.

 4. Stomatolog nakłada na zęby żel wybielający.

 5. Żel zostaje potraktowany światłem z akceleratora.

 6. Wystarczy trzykrotne naświetlenie, aby uzyskać najlepszy rezultat.

Zalety metody Beyond

 • Bezpieczeństwo – wybielanie zębów metodą Beyond nie uszkadza szkliwa i nie podrażnia nerwów. Dodatkowo, niebieskie światło akceleratora działa dezynfekująco.

 • Beyond wybiela zęby o 5-14 odcieni według skali VITA i jest obecnie najskuteczniejszą metodą wybielania zębów.

 • Krótki czas zabiegu (około 30 minut) i szybkie rezultaty.

 • Efekty zabiegu mogą się utrzymywać nawet przez dwa lata.

 • Pewność pięknego, naturalnego uśmiechu, o którym zawsze marzyłeś.

Zależy Ci na prawdziwych, skutecznych efektach wybielania zębów? Chcesz znaleźć najlepszą metodę i cieszyć się pięknym uśmiechem każdego dnia? Uśmiechnij się - w EKSTRADENT, dzięki Beyond, spełnimy Twoje marzenia. EKSTRADENT jest autoryzowaną kliniką marki Beyond. Więcej szczegółów na stronie  http://www.wybielanie.pl/

Stomatologia zachowawcza

Czym zajmuje się stomatologia zachowawcza?

Stomatologia zachowawcza to dział stomatologii zajmujący się profilaktyką próchnicy zębów oraz leczeniem ubytków próchniczych. Podstawowe zabiegi w ramach stomatologii zachowawczej są związane z oczyszczeniem zębów z próchnicy oraz wypełnieniem ubytku materiałem kompozytowym – plombą. Obszerną częścią stomatologii zachowawczej jest również endodoncja – leczenie kanałowe. (podlinkować endodoncję do podstrony)

Stomatologia zachowawcza w EKSTRADENT

W ramach stomatologii zachowawczej oferujemy Państwu następujące rozwiązania:

 • badania kontrolne

 • leczenie próchnicy zębów

 • wypełnianie ubytków wysokiej jakości kompozytami światłoutwardzalnymi

 • odbudowę korony zęba odpowiednimi materiałami kompozytowymi

 • leczenie endodontyczne – leczenie kanałowe

 • zabiegi z zakresu stomatologii estetycznej: licówki, mosty, korony oraz wybielanie zębów

Zdrowe zęby, a więc i piękny uśmiech to podstawa, a także marzenie wielu osób, które borykają się z problemami natury stomatologicznej. Marzenie to może stać się jednak rzeczywistością, a wiele w tym przypadku zależy od Państwa. Zachęcamy do regularnych wizyt kontrolnych, które pozwolą nam ocenić stan uzębienia i dobrać ewentualną metodę leczenia. Każdy problem stomatologiczny da się rozwiązać szybciej i sprawniej, im szybciej zostanie on zdiagnozowany, a prawidłowa ocena może być dokonana wyłącznie przez doświadczonego stomatologa. W klinice EKSTRADENT, w ramach stomatologii zachowawczej, zapewniamy profesjonalne zabiegi związane nie tylko z umiejętnościami naszych specjalistów, ale także z zastosowaniem odpowiedniego sprzętu, który usprawnia każdą pracę (np. mikroskopy, diagnostyka cyfrowa). Wiemy również, że dla większości z Państwa, wizyta w gabinecie stomatologicznym nie należy do przyjemnych, dlatego też do każdego pacjenta podchodzimy indywidualnie. Zabiegi w naszych gabinetach mogą być przeprowadzane w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym, co pozwala uniknąć bólu, a przede wszystkim tak jeszcze powszechnego strachu przed wizytą. Staramy się przekazać właściwą wiedzę na temat określonych zabiegów, wytłumaczyć poszczególne etapy leczenia i pokazać, że każdy problem da się rozwiązać bezboleśnie - z korzyścią dla Państwa uśmiechu na wiele długich lat.

Protetyka

Czym jest protetyka stomatologiczna?

Protetyka stomatologiczna to jeden z działów stomatologii związany z odbudową braków w uzębieniu. Uwzględnia się tutaj zarówno utratę tkanek zęba, jak i pojedyncze lub mnogie braki w uzębieniu. Wszystkie te problemy mogą wynikać z różnorodnych uszkodzeń – choćby mechanicznych – ale co ważne, mogą być również rezultatem poważnych schorzeń zębów, które należy szybko zdiagnozować, by zastosować odpowiednie leczenie. Ponadto, odpowiednia odbudowa protetyczna zapobiega dalszym zniszczeniom zębów, np. w postaci złamań i pozwala cieszyć się zdrowym, pięknym uśmiechem przez długie lata.

W przypadku bardzo dużych uszkodzeń zębów lub też braków zębowych, działania z zakresu protetyki stomatologicznej często łączą się z implantologią stomatologiczną. Fundamentem jest w tym przypadku implant zębowy umieszczony w miejscu konkretnego braku – stanowi on filar do pełnej odbudowy protetycznej. W przypadku mniejszych uszkodzeń, implanty zębowe nie są konieczne – każde podjęte działanie musi być jednak zdiagnozowane przez właściwego specjalistę – lekarza protetyka.

Odbudowa protetyczna

Odbudowa protetyczna polega na wykorzystaniu uzupełnień protetycznych wykonanych z odpowiednich, trwałych materiałów. Wyróżnia się uzupełnienia stałe (nie da się ich usnąć z jamy ustnej), jak korony i mosty, uzupełnienia ruchome (np. protezy) oraz uzupełnienia kombinowane. Każde z uzupełnień powinno być właściwie dobrane do konkretnych uszkodzeń zęba i braków zębowych.

Najpowszechniej stosowane uzupełnienia protetyczne:

Korony protetyczne – uzupełnienie związane ze znacznym ubytkiem lub utratą korony zęba.

Mosty protetyczne – uzupełnienia protetyczne związane z wypełnieniem luki bądź luk zębowych.

Protezy stomatologiczne – uzupełnienie odbudowujące część lub całość uszkodzonego łuku zębowego.

Licówki - uzupełnienie w postaci cienkiej płytki ceramicznej nakładanej na przednie powierzchnie zębów. Stosowane głównie w celach estetycznych.

Protetyka stomatologiczna w EKSTRADENT

Nie zamykamy się na żadne problemy, dlatego też zakres usług z dziedziny protetyki stomatologicznej jest niezwykle szeroki. Nasi lekarze specjaliści z protetyki stomatologicznej Dr Konrad Półtorak oraz Dr Magdalena Podlewska (lekarz w trakcie specjalizacji) proponują po konsultacji z pacjentem następujące rozwiązania protetyczne:

Uzupełnienia protetyczne na implantach:

- pełna gama koron protetycznych

- mosty (w tym mosty pełnoceramiczne)

- protezy overdenture

- protezy całkowite na locatorach

Uzupełnienia stałe:

- korony porcelanowe na podbudowie z tlenku cyrkonu

- korony porcelanowe na podbudowie z metal

- korony kompozytowe

- korony jednolicie metalowe

- korony teleskopowe

- korony akrylowe

- uzupełnienia ceramiczne typu inlay/onlay/overlay

- licówki kompozytowe

- licówki porcelanowe

- pełna gama wkładów koronowo-korzeniowych.

Uzupełniania ruchome:

- protezy akrylowe

- protezy natychmiastowe

- protezy szkieletowe (klamrowe i bezklamrowe)

- proteza overdenture

 Fot. Dr Konrad Półtorak w trakcie zabiegu

 

Wszelkie uzupełnienia w wykonuje się z ceramicznych bloczków, które są kilkakrotnie bardziej wytrzymałe niż tradycyjne mosty i korony. Nie zawierają one żadnych dodatkowych metali, co decyduje o estetyce uzupełniania, ponadto pełnoceramiczny materiał jest jak najbardziej biokompatybilny, a więc nie wywołuje reakcji alergicznych. Każde uzupełnienie wykonywane jest w 28-krotnym powiększeniu, co decyduje o niezwykłej perfekcji odbudowy protetycznej.

inEos x5 Foto 2

 

   Nastawiając się potrzeby pacjentów nasza klinika zapewnia przede wszystkim szybkość oraz jakość realizowanych prac protetycznych. Wiąże się to nie tylko z wykorzystywaniem wysokiej klasy urządzenia CEREC CAD/CAM, ale również wieloletnim doświadczeniem naszych protetyków. Nie czekasz miesiącami na odbudowę protetyczną, nie zastanawiasz się również czy efekt danego zabiegu będzie, jak najbardziej optymalny, gdyż sam możesz zobaczyć końcowe efekty, które na pewno Cię usatysfakcjonują. Mamy świadomość, że odbudowa protetyczna wiąże się z niezwykłą dbałością o każdy szczegół. Protetyka stomatologiczna w EKSTRADENT, to więc przede wszystkim wyjątkowa precyzja oraz szlifowane od wielu lat umiejętności Dr Konrada Półtoraka oraz Dr Magdaleny Podlewskiej– tylko dzięki nim można uzyskać rezultaty, które usatysfakcjonują również naszych pacjentów.

 

Kontakt telefoniczny

Tel.:            +48 413 612 562

Mob.:         +48 690 998 006

 

Godziny otwarcia

Pon – Pt:         8:00 – 20:00

Sob:                8:00 – 14:00